Clemson awards degrees to fall semester 2015 graduates


CLEMSON — Local students received degrees at Clemson University’s December 17, 2015, graduation ceremony.

Bachelor of Arts Degrees

Central: Brandy Lee Bollinger, Anthropology; Margaret Aylene Burnette, Communication Studies; Andrew Jares Burns, English; Alexandria Jane Destefano, Sociology.

Clemson: Sarah Madeline Newport, Communication Studies; Davis Andrews Craig, Political Science.

Easley: Clark Eugene Merritt, Economics; Eric Rafael Fernandez, English.

Pickens: Alana Jade Wimpey, Magna Cum Laude, Communication Studies; Kevin A. Duckworth, Political Science.

Six Mile: Ryan E. Smith, History

Bachelor of Fine Arts

Easley: Chelsea Patenaude, Visual Arts

Bachelor of Science Degrees

Central: Timothy James Bate, Computer Engineering and Electrical Engineering; Dillon Ryan Fleming, Accounting; Rachel Rebecca Durant, Food Science; David Elliot Suggs, Management; Sean Taylor Fry, Mechanical Engineering; Marlene L. Olvera Lomeli, Cum Laude, Nursing; Jessica Paige Resler, Cum Laude, Parks, Recreation and Tourism Management; Taylor Edward Shupsky, Psychology

Clemson: Sam Reiser Caruso, Bioengineering; Megan Lorraine Hembree, Magna Cum Laude, Biological Sciences; Rebecca Jeanne McVicker, Biological Sciences; Vivek Bhavas Patel, Biological Sciences; Misha Sharif of Clemson, Cum Laude, Biological Sciences; Conor Joseph Bury, Biosystems Engineering; Charles Alfred Fernandez, Civil Engineering; Taylor Mackenzie Preston, Civil Engineering; Adam James Wires, Magna Cum Laude, Electrical Engineering; Kelli Nicole Couture, Financial Management; William Leahy Harrison, Financial Management; Patricia Gonzalez, Graphic Communications; Brittany Taylor Kosch, Graphic Communications; Hannah Brooke Johnson, Summa Cum Laude, Health Science; Benjamin Walker Martin, Health Science; Cynthia Jean Hooks, Management; Nathanael Scotlyn Martin, Marketing; Matthew Paul Hinton, Cum Laude, Mathematical Sciences; Matthew Alan Barth, Mechanical Engineering; Henrietta Rutendo Maindidze, Political Science; Micah Reston Stachelek, Psychology

Easley: Peter Justin Mitchell, Accounting; Rachel Victoria Chandler, Agricultural Education; Samantha Devin Verdone, Animal and Veterinary Sciences; Courtney Ashton Bullard, Summa Cum Laude, Biological Sciences; Lindsey Anne Stegall, Biological Sciences; Kaitlin Elizabeth Matheson, Economics; Christopher Ryan Nalley, Electrical Engineering; Charles Alexander Houston, Financial Management; Monica Noel Gale, Graphic Communications; James Barry Pepper, Graphic Communications; Joshua Michael Evans, Management; Stephen Garrett Jordan, Management; Kierstin Rachelle Webb, Management; Jacy Rochelle Grant, Mechanical Engineering; John Randolph Harrison, Magna Cum Laude, Mechanical Engineering; Jonathan Townes Vaughn, Mechanical Engineering; Rebekah Joy Acosta, Nursing; Corey Lee Herndon, Nursing; Chelsea Caitlin Caraway, Packaging Science; Claiborne Nicole Perry, Psychology

Liberty: Clayton Christopher Counts, Accounting; Zachary Dean Whitworth, Civil Engineering;

Pickens: Chloe Savannah Iversen, Biological Sciences; Austin Lanier Blakley, Management

Marietta: Kati Danielle Atkins, Cum Laude, Nursing

Pendleton: Margi I. Patel, Biological Sciences; Tyler Ladd Cushman, Civil Engineering; Justin Thomas Shirley, Horticulture; Gary Douglas Pence, Wildlife and Fisheries Biology

Piedmont: Benjamin Murray Smith, Summa Cum Laude, Biological Sciences; Michael Scott Bell, Summa Cum Laude, Computer Engineering; Tyler Matthew Donohue, Graphic Communications; Taylor Nicole Murphy, Horticulture; Jeannie Wilson Brown, Summa Cum Laude, Nursing; Rachel Ann Varda, Nursing; Bonnie Rebecca Walls, Psychology

Master of Arts Degree

Central: Christopher Andrew Pillitere, Economics; Yunzi Zhu, Economics

Easley: Sally Gillespie Mauldin, History

Master of Business Administration

Central: Victoria Claire DeCroes, Business Administration

Clemson: Neda Afzalichali, Business Administration; Katherine Marie Dixon, Business Administration; Gilliam Welborne King, Business Administration; Md. Arifur Rahman, Business Administration; Maxwell Louis Simons, Business Administration

Easley: Todd Brannon Owens, Business Administration

Master of Education

Central: Heidi Dolly Cian, Teaching and Learning

Pendleton: Alison Lynne Cory, Counselor Education and Education Specialist in Counselor Education

Piedmont: Matthew James Schuette, Teaching and Learning

Master of Human Resources Development

Central: Corico Rashad Wright, Human Resource Development

Master of Science

Central: Lu Sun, Applied Economics and Statistics; Yucheng An, Civil Engineering; Chen-Jui Fang, Computer Science; Hongda Li, Computer Science; Hetian Yang, Computer Science; Zhanhe Liu, Electrical Engineering; Courtney Alyssa Thompson, Environmental Engineering and Science; Moh’D Ghazi Jaradat, Mechanical Engineering; Shervin Shoai Naini, Mechanical Engineering

Clemson: Dan Du, Computer Engineering; Timothy Joseph Scott, Computer Science; Allison Ann Manhard, Electrical Engineering; Jason Adam Palmer, Graphic Communications; Venkatramanan Chanchapalli Madhavan, Industrial Engineering; Yunan Wang, Marketing; Varun Bhavesh Rawal, Mechanical Engineering; Julio Cesar Rodriguez Gonza, Mechanical Engineering; Jordan Taylor Todd, Mechanical Engineering; Ashwin Trikuta Srinath, Mechanical Engineering; Ariane Martin, Microbiology; Samuel Dylan McGee, Packaging Science; Bishwambhar Sengupta, Physics; Nathaniel Stoutt Weaver, Wildlife and Fisheries Biology

Easley: Ryan Andrew Borem, Bioengineering; Nasaskyia Rokenza Hicks, Youth Development Leadership

Six Mile: Joseph Hollice Blankenship, Computer Science

Pendleton: Tyler Roman Scott, Computer Science; Kevin Wayne Dettman, Mathematical Sciences

Doctorate

Central: Congyue Peng, Biochemistry and Molecular Biology; Dino Sulejmanovic, Chemistry; Xinyan Zhang, Chemistry; Sara Khoshnevisan, Civil Engineering; Jie Lu, Civil Engineering; Jungphil Kwon, Electrical Engineering; Ibtehal Albasher Alsallaiy, Food Technology; Joyce Senior Angulo, Food Technology; Lauren Susan Pile, Forest Resources; Melva Tonisha James, Human Centered Computing; Anna Christina McFadden, Industrial/Organizational Psychology; Jillian Theresa Watson, Management; Tugba Demir, Materials Science and Engineering; Tianqi Hang, Mechanical Engineering; Xin Qiao, Plant and Environmental Sciences

Clemson: Saurabh Prabhu, Civil Engineering; Emily Smothers Howell, Curriculum and Instruction; Dan Suriyamongkol, Electrical Engineering; Lauren Elizabeth Ellis, Industrial/Organizational Psychology; Nataraj Chandrasekharan, Mechanical Engineering; Keith Thomas Ashman Phelan, Mechanical Engineering; Younsuk Kong, Parks, Recreation and Tourism Management; W. Kirby Player, Parks, Recreation and Tourism Management; Mehmet Karakaya, Physics; Saleh Mokhtar Ahmed, Plant and Environmental Sciences; Rabia Fawzi El-Hawaz, Plant and Environmental Sciences; Hyeonggu Cha, Policy Studies

Pendleton: Meghashyam Panyam Mohan Ra, Mechanical Engineering

College & Campus News includes listings of academic achievements by residents of Powdersville and Pickens County. Items are accepted from a college or university only but can be provided to the newspaper by a parent or guardian if submitted on letterhead from the institution. Call 864-855-0355 or send an email to EASnews@civitasmedia.com for more information.

comments powered by Disqus